Critics Choice Awards Winners 2021

The winners for this year's Critics Choice Awards have been decided, and we've got the full list here.

By Jesse Conner

Critics Choice Awards Winners 2021

© Searchlight Pictures / Courtesy Everett Collection

The 26th annual Critics Choice Awards announced its winners over the weekend, with Taye Diggs as the usual host adjusting to the new normal of virtual awards shows. This year, there were amazing films with exceptional actors from all different walks of life. As has already been happening on the awards trail, "Nomadland" continued to sweep its competition, winning most of the major categories, with A24's "Minari"picking up a few awards as well.

We're also happy to see Chadwick Boseman getting more well-deserved posthumous recognition, nabbing Best Actor for his performance in "Ma Rainey's Black Bottom." We also give credit to Carey Mulligan for her well-deserved Best Actress win for "Promising Young Woman." Other notable wins: newcomer Maria Bakalova for Best Supporting Actress in Amazon's “Borat Subsequent Moviefilm” and Daniel Kaluuya for Best Supporting Actor in his most recent film "Judas and the Black Messiah."

© Focus Features / Courtesy Everett Collection

Given the effects of the pandemic, Netflix, A24, and Amazon are proving to be the heavy hitters this season as more major studios have kept their films on the shelf for this year's awards season. Netflix accumulated 46 Critics Choice nominations for film, A24 received 14 film noms, and Amazon had 13.

To see what awards your favorite films from 2020 may have won, scroll down to see the full list of Critics Choice Awards winners below.

Best Picture
  • "Da 5 Bloods"
  • "Ma Rainey's Black Bottom"
  • "Mank"
  • "Minari"
  • "News of the World"
  • "Nomadland" < WINNER
  • "One Night in Miami"
  • "Promising Young Woman"
  • "Sound of Metal"
  • "The Trial of the Chicago 7"

Best Director
  • Lee Isaac Chung, "Minari"
  • Emerald Fennell, "Promising Young Woman"
  • David Fincher, "Mank"
  • Spike Lee, "Da 5 Bloods"
  • Regina King, "One Night in Miami"
  • Aaron Sorkin, "The Trial of the Chicago 7"
  • Chloé Zhao, "Nomadland" < WINNER

Best Actor
  • Ben Affleck, "The Way Back"
  • Riz Ahmed, "Sound of Metal"
  • Chadwick Boseman, "Ma Rainey's Black Bottom" < WINNER
  • Tom Hanks, "News of the World"
  • Anthony Hopkins, "The Father"
  • Delroy Lindo, "Da 5 Bloods"
  • Gary Oldman, "Mank"
  • Steven Yeun, "Minari"

Best Actress
  • Viola Davis, "Ma Rainey's Black Bottom"
  • Andra Day, "The United States vs. Billie Holiday"
  • Sidney Flanigan, "Never Rarely Sometimes Always"
  • Vanessa Kirby, "Pieces of a Woman"
  • Frances McDormand, "Nomadland"
  • Carey Mulligan, "Promising Young Woman" < WINNER
  • Zendaya, "Malcolm & Marie"

Best Supporting Actor
  • Chadwick Boseman, "Da 5 Bloods"
  • Sacha Baron Cohen, "The Trial of the Chicago 7"
  • Daniel Kaluuya, "Judas and the Black Messiah" < WINNER
  • Bill Murray, "On the Rocks"
  • Leslie Odom Jr., "One Night in Miami"
  • Paul Raci, "Sound of Metal"

Best Supporting Actress
  • Maria Bakalova, "Borat Subsequent Moviefilm" < WINNER
  • Ellen Burstyn, "Pieces of a Woman"
  • Glenn Close, "Hillbilly Elegy"
  • Olivia Colman, "The Father"
  • Amanda Seyfried, "Mank"
  • Yuh-Jung Youn, "Minari"

Best Young Actor/Actress
  • Ryder Allen, "Palmer"
  • Ibrahima Gueye, "The Life Ahead"
  • Alan Kim, "Minari" < WINNER
  • Talia Ryder, "Never Rarely Sometimes Always"
  • Caoilinn Springall, "The Midnight Sky"
  • Helena Zengel, "News of the World"

Best Acting Ensemble
  • "Da 5 Bloods"
  • "Judas and the Black Messiah"
  • "Ma Rainey's Black Bottom"
  • "Minari"
  • "One Night in Miami"
  • "The Trial of the Chicago 7" < WINNER

Best Original Screenplay
  • Lee Isaac Chung, "Minari"
  • Emerald Fennell, "Promising Young Woman" < WINNER
  • Jack Fincher, "Mank"
  • Eliza Hittman, "Never Rarely Sometimes Always"
  • Darius Marder & Abraham Marder, "Sound of Metal"
  • Aaron Sorkin, "The Trial of the Chicago 7"

Best Adapted Screenplay
  • Paul Greengrass & Luke Davies, "News of the World"
  • Christopher Hampton and Florian Zeller, "The Father"
  • Kemp Powers, "One Night in Miami"
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt, "First Cow"
  • Ruben Santiago-Hudson, "Ma Rainey's Black Bottom"
  • Chloé Zhao, "Nomadland" < WINNER

Best Cinematography
  • Christopher Blauvelt—"First Cow"
  • Erik Messerschmidt—"Mank"
  • Lachlan Milne—"Minari"
  • Joshua James Richards—"Nomadland" < WINNER
  • Newton Thomas Sigel—"Da 5 Bloods"
  • Hoyte Van Hoytema—"Tenet"
  • Dariusz Wolski—"News Of The World"

Best Comedy
  • "Borat Subsequent Moviefilm"
  • "The Forty-Year-Old Version"
  • "The King of Staten Island"
  • "On the Rocks"
  • "Palm Springs" < WINNER
  • "The Prom"

Best Foreign Language Film
  • "Another Round"
  • "Collective"
  • "La Llorona"
  • "The Life Ahead"
  • "Minari" < WINNER
  • "Two Of Us"

Best Production Design
  • Cristina Casali, Charlotte Dirickx—"The Personal History Of David Copperfield"
  • David Crank, Elizabeth Keenan—"News Of The World"
  • Nathan Crowley, Kathy Lucas—"Tenet"
  • Donald Graham Burt, Jan Pascale—"Mank" < WINNER
  • Kave Quinn, Stella Fox—"Emma"
  • Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton—"Ma Rainey’s Black Bottom"

Best Costume Design
  • Alexandra Byrne—"Emma"
  • Bina Daigeler—"Mulan"
  • Suzie Harman & Robert Worley—"The Personal History Of David Copperfield"
  • Ann Roth—"Ma Rainey’s Black Bottom" < WINNER
  • Nancy Steiner—"Promising Young Woman"
  • Trish Summerville—"Mank"

Best Editing
  • Alan Baumgarten—"The Trial Of The Chicago 7" < WINNER (TIE)
  • Kirk Baxter—"Mank"
  • Jennifer Lame—"Tenet"
  • Yorgos Lamprinos—"The Father"
  • Mikkel E. G. Nielsen—"Sound Of Metal" < WINNER (TIE)
  • Chloé Zhao—"Nomadland"

Best Visual Effects
  • "Greyhound"
  • "The Invisible Man"
  • "Mank"
  • "The Midnight Sky"
  • "Mulan"
  • "Tenet" < WINNER
  • "Wonder Woman 1984"

Best Hair and Makeup
  • "Emma"
  • "Hillbilly Elegy"
  • "Ma Rainey's Black Bottom" < WINNER
  • "Mank"
  • "Promising Young Woman"
  • "The United States vs. Billie Holiday"

Best Score
  • Alexandre Desplat—"The Midnight Sky"
  • Ludwig Göransson—"Tenet"
  • James Newton Howard—"News Of The World"
  • Emile Mosseri—"Minari"
  • Trent Reznor & Atticus Ross—"Mank"
  • Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste—"Soul" < WINNER

Best Song
  • “Everybody Cries”—"The Outpost"
  • “Fight for You”—"Judas And The Black Messiah"
  • “Husavik (My Home Town)“—"Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga"
  • “Io sì (Seen)“—"The Life Ahead"
  • “Speak Now”—"One Night In Miami" < WINNER
  • ”Tigress & Tweed”—"The United States Vs. Billie Holiday"

About the Author

Advertisement